Artykuł

Koronawirus (Bioreoznans Webwellness)

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem odpowiedzialnym za obecną epidemię zakażeń układu oddechowego w Wuhan, w Chinach i tam po raz pierwszy został zidentyfikowany w grudniu 2019 roku.

Programy do ochrony przed koronawirusem!

W błyskawicznym tempie firma Business Process Technologies opracowała programy biorezonansowe do zapobiegania i ochrony przez koronawirusem.

Programy dostępne są w programatorze WebWellness! Wgraj sobie programy na Life Balance i rób terapie ochronne i zapobiegawcze przed koronawirusem.

Life Balance zadbasz kompleksowo o swoje zdrowie, samopoczucie i dobrostan. System WebWellness to innowacyjne, nowoczesne biotechnologie biorezonansowej do użytku domowego i gabinetowego.

Ogromne podziękowania dla programistów WebWellness, którzy zareagowali ekspresowo i stworzyli programy wspierające organizm ochronne przed zakażeniem koronawirusem.

OFICJALNY SALON WYSTAWOWY
Business Process Technologies

05-500 Piaseczno ul.Hemara 2
tel. 503 030 169, 502 523 323
e-mail: webwelnesspolska@gmail.com
www.webwellnesspolska.pl

FAKTY

Co to jest koronawirus 2019-nCoV?

Koronawirus 2019-nCoV to wirus należący do rodziny koronawirusów (coronaviridae). Do tej rodziny zalicza się wiele wirusów, które mogą powodować różne objawy i choroby, np. łagodne, takie jak przeziębienie, ale także ciężkie jak ciężki ostry zespół oddechowy (SARS).

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem odpowiedzialnym za obecną epidemię zakażeń układu oddechowego w Wuhan, w Chinach i tam po raz pierwszy został zidentyfikowany w grudniu 2019 roku.

CO WARTO WIEDZIEĆ

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem 2019-nCoV?

Pacjenci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem 2019-nCoV mieli od łagodnych do umiarkowanych objawy zakażenia układu oddechowego, takie jak:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszność.

Objawy zwykle pojawiały się między 2. a 14. dniem po zakażeniu. Należy pamiętać, że podobne objawy mogą występować przy wielu innych chorobach, zwłaszcza zakażeniach układu oddechowego, które są dość częste w sezonie jesienno-zimowym. Do zachorowania w powodu koronawirusa 2019-nCoV niezbędne jest zakażenie, czyli:

  • kontakt bezpośredni z osobą chorą (np. przy udzielaniu pomocy medycznej, w pracy, przebywanie w tym samym pomieszczeniu, wspólne podróżowanie lub mieszkanie razem),
  • podróżowanie do regionu, w którym wybuchła epidemia w ciągu 14 dni przed pojawieniem się objawów, praca w miejscu udzielania pomocy medycznej, gdzie przebywali i byli leczeni chorzy na koronawirus 2019-nCoV.
SPEKULACJE, TEORIE I FAKTY

Jak przenosi się koronawirus 2019-nCoV?

Koronawirusy są rodziną wirusów, które mogą występować u wielu gatunków ssaków (np. wielbłądów, kotów). Rzadko koronawirusy mogą się przenosić ze zwierząt na ludzi, a następnie dalej z człowieka na człowieka.

Początkowo wydawało się, że przenoszenie koronawirusa 2019-nCoV wiąże się z kontaktem ze zwierzętami, ponieważ wielu chorych na zapalenie płuc w Wuhan w Chinach zgłaszało, że mieli kontakty z targiem rybnym lub targiem ze zwierzętami. Jednak narastająca liczba chorych, którzy nie mieli takich powiązań, kazała przypuszczać, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Obecnie wiadomo, że wirus może przenosić się z człowieka na człowieka – w czwartek 30. stycznia br. potwierdzono taki przypadek zakażenia w Stanach Zjednoczonych. Pacjentem jest krewny kobiety, który wróciła zakażona z miasta Wuhan w Chinach.

Według najnowszych teorii źródłem zakażenia było jakieś egzotyczne zwierzę z targu. Wciąż nie wiadomo, w jaki dokładnie sposób wirus się rozprzestrzenia. Inne koronawirusy, które w przeszłości powodowały masowe zachorowania, np. SARS, przenosiły się drogą kropelkową, kiedy zakażona osoba kaszlała lub kichała, podobnie jak przenosi się np. wirus grypy. Wirus może także zostać przeniesiony, kiedy człowiek dotknie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus, a następnie dotknie swoich ust, nosa lub oczu.

Należy pamiętać, że łatwość przenoszenia się danego wirusa z człowieka na człowieka może sie różnić. Niektóre wirusy są bardzo zakaźne (np. odra), czyli przenoszą się bardzo łatwo, a inne mniej. Obecnie nie ma pewności, jak łatwo koronawirus 2019-nCoV przenosi się między ludźmi, a badania cały czas trwają.

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ

Kto choruje z powodu koronawirusa 2019-nCoV?

Zakażenie koronawirusem 2019-nCoV może wystąpić u ludzi w każdym wieku. Analiza zachorowań pokazuje, że najcięższy przebieg choroby obserwuje się uosób starszych, z chorobami przewlekłymi (np. astmą, cukrzycą, chorobami serca) lub zaburzeniami odporności. Dotyczy to także przypadków śmiertelnych.

NIEBEZPIECZEŃSTWO WIRUSA

Czy zakażenie koronawirusem 2019-nCoV jest niebezpieczne?

Tak jak w przypadku innych zakażeń układu oddechowego, zakażenie koronawirusem może powodować łagodne objawy, takie jak katar, ból gardła, kaszel i gorączkę. Jednak u niektórych osób może mieć ciężki przebieg i prowadzić do zapalenia płuc i problemów z oddychaniem. Zakażenie koronawirusem może prowadzić do zgonu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że u 18% chorych, u których potwierdzono laboratoryjnie zakażenie koronawirusem, wystąpiła ciężka postać choroby, a 2,1% chorych zmarło. Dla porównania, z powodu grypy w zależności od sezonu umiera 0,1–0,5% chorych.

NAJNOWSZE DONIESIENIA

Czy można zarazić się koronawirusem od osoby, która nie ma objawów?

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami prawdopodobnie jest możliwe zarażenie się koronawirusem od osób, które są zakażone, ale u których nie pojawiły się jeszcze objawy. Jednak bazując na dostępnych danych wiadomo, że za rozprzestrzenianie się wirusa odpowiadają głównie osoby, które mają objawy choroby.

ROZWIĄZANIA I METODY

Czy można zapobiec zachorowaniu wywołanemu koronawirusem 2019-nCoV?

Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej zachorowaniu. Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest unikanie kontaktu z wirusem. Dotychczas nie ma żadnego zgłoszonego zachorowania w Polsce. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Podróżni powinni unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego; unikać odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta; unikać kontaktu ze zwierzętami, ich wydzielinami lub odchodami, przestrzegać higieny rąk (nie dotykać nieumytymi rękami ust, nosa i oczu, myć ręce przynajmniej przez 20 sekund woda z mydłem lub używać środków do higieny rąk na bazie alkoholu) i żywności.

Ponadto, ze względu na aktualnie dużą aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

WSKAZÓWKI

Co robić, jeśli po powrocie z Chin lub po kontakcie z kimś, kto był w Chinach, występują u mnie objawy zakażenia dróg oddechowych?

Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz gorączkę powyżej 38° i kaszel lub duszność, to powinieneś zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych.

Czy można zarazić się koronawirusem 2019-nCoV poprzez
towary zamawiane z Chin?

Nie ma dowodów na to, żeby koronawirus 2019-nCoV mógłby rozprzestrzeniać się w ten sposób. Nawet jeśli koronawirus 2019-nCoV mógłby zostać przeniesiony na jakiś przedmiot (np. poprzez kichnięcie osoby zakażonej), pozostaje kwestia czasu dostarczenia przesyłki. Większość wirusów przeziębienia jest w stanie przetrwać poza organizmem człowieka mniej niż 24h, choć istnieją wirusy, które mogą przetrwać w ten sposób kilka miesięcy.

Na razie wszystko wskazuje na to, że do przeniesienia zakażenia potrzebny jest bezpośredni kontakt z osobą chorą.

Czy zwierzęta domowe mogą przenosić zakażenie koronawirusem 2019-nCoV?

Nie ma dotychczas żadnych danych wskazujących na to, że zwierzęta domowe, takie jak psy i koty mogą przenosić zakażenie koronawirusem 2019-nCoV. Niemniej zaleca się przestrzeganie zasad higieny, np. mycie rąk wodą z mydłem po kontakcie ze zwięrzętami domowymi, ponieważ mogą one przenosić na człowieka różne bakterie (np. E. coli albo Salmonellę).

PODSUMOWANIE

Jaka jest obecnie sytuacja epidemiologiczna?

Wszystkie przypadki zachorowań poza Chinami wystąpiły u osób, które wróciły ostatnio z Chin, z okolic Wuhan albo miały kontakt z osobami, które były w Chinach.

Cały region został objęty kwarantanną, co jest sytuacją bezprecedensową. Łącznie izolacja objęła 35 milionów ludzi (samo miasto Wuhan zamieszkuje 11 mln).

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *